Sprawozdanie z konsultacji
projektu Programu współpracy powiatu radomskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. 2010 r. Nr. 234, poz. 1536 z późn. zmianami) na 2014 rok.
1. Przedmiot konsultacji
Na podstawie Uchwały Nr 436/XLIII/2010 Rady Powiatu w Radomiu z dnia
27 sierpnia 2010 r. oraz Zarządzenia Nr 27/2013 Starosty Radomskiego z dnia 23 sierpnia 2013 roku poddano konsultacjom projekt programu współpracy powiatu radomskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust.3 Ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie na 2014 rok.
2. Podmioty uprawnione do uczestnictwa w konsultacjach
Podmiotami uprawnionymi do uczestnictwa w konsultacjach były organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2010 r. Nr. 234, poz. 1536 z późn. zmianami) prowadzące działalność statutową na terenie powiatu radomskiego.
3. Termin konsultacji
Konsultacje przeprowadzono w terminie od 26.08.2013 r. do 15.09.2013 r.
4. Forma konsultacji
Informacja w sprawie przeprowadzenia konsultacji wraz z projektem aktu prawnego podlegającego konsultacji została zamieszczona:
1. na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Radomiu www.radompowiat.pl,
2. w Biuletynie Informacji Publicznej,
3. na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Starostwa Powiatowego w Radomiu. Przesłano ją także w wersji elektronicznej do gmin powiatu radomskiego, wydziałów i jednostek powiatu realizujących program, oraz członkom Powiatowej Rady Sportu.
5. Za przeprowadzenie konsultacji odpowiedzialny jest Wydział Promocji
i Rozwoju Powiatu (Włodzimierz Bojarski, Bożena Walos)
6. Uwagi do projektu Programu należało zgłaszać w formie pisemnej z użyciem wzoru formularza zgłaszania opinii, który stanowi załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 27/2013 Starosty Radomskiego.
7. W wyznaczonym terminie do konsultacji programu współpracy wpłynęły
w formie pisemnej dwa wnioski sugerujące zmiany w zapisie w/w Programu. Uwagi wniosło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenie Federacja Konsumentów w Radomiu.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu wnioskowało o dopisanie w pkt. I ustęp 2 zdania „ustawie o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej”. Swoją zmianę uzasadniło tym, że ustawa ta nakłada na powiat liczne zadania, w tym możliwość zlecania realizacji zadań organizacjom pozarządowym z zakresu pieczy zastępczej.
Stowarzyszenie wnioskowało o dopisanie w katalogu zadań w Programie w pkt. V. Zakres Przedmiotowy zdań: „poprawę warunków życia i rozwoju społeczności lokalnej” oraz „podnoszenia świadomości społecznej i prawnej mieszkańców powiatu radomskiego” , a także w pkt. VII. Priorytetowe Zadania Publiczne dopisanie ppkt. „8) upowszechnianie i ochrona praw konsumentów”.
Stowarzyszenie uzasadniło swoje zmiany tym, że Powiat powinien wspierać działania będące odpowiedzią na bardzo istotny problem społeczny wynikający
z luk w systemie edukacji - niską świadomością społeczną i prawną swoich mieszkańców, a także uwzględnić problematykę konsumencką, gdzie pomoc prawna w obszarze konsumenckim dotyczy wszystkich grup społecznych i ma ogromny wpływ na życie codzienne obywateli. Jednocześnie działanie organizacji pożytku publicznego w tym obszarze przyczynia się do aktywizacji obywateli i ich większej partycypacji w życiu społecznym, mają oni po prostu większy wpływ na kształtowanie rynku przyjaznego konsumentom.
Zgodnie z §3 ust. 2 Załącznika Nr 1 do Uchwały nr 436/XLIII/2010 Rady Powiatu w Radomiu z dnia 27 sierpnia 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z radą działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji wyniki przeprowadzanych konsultacji nie są wiążące dla organów powiatu. Starosta Radomski postanawia uwzględnić w Programie proponowane przez PCPR i Stowarzyszenie Federacja Konsumentów zmiany w całości. Jedynie do proponowanego przez Stowarzyszenie Federacja Konsumentów zapisu „poprawę warunków życia i rozwoju społeczności lokalnej” dodaje się zapis „powiatu radomskiego”, co w sposób jednoznaczny podkreśla, że program współpracy dotyczy mieszkańców powiatu radomskiego.
Uznaje się, że konsultacje zostały przeprowadzone zgodnie z uchwałą nr 436/XLIII/2010 Rady Powiatu w Radomiu z dnia 27 sierpnia 2010r. i uważa się je za ważne.
Na tym sprawozdanie zakończono.