Wydział Budownictwa i Architektury

Breadcrumbs

Treść strony

Jak załatwić sprawy budowlane

Organem administracji architektoniczno-budowlanej  w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane jest Starosta.

W Starostwie Powiatowym w Radomiu, zgodnie  z regulaminem organizacyjnym ,sprawy z zakresu ustawy prawo budowlane załatwia Wydział Budownictwa i Architektury.

Wydział nie posiada oddziałów i jednostek podległych.

Do zakresu działania wydziału należą  sprawy wynikające z ustawy z dnia 7 lipca 1994r. -Prawo budowlane  t .j. Dz.U.2016. 290   odnośnie budowy, utrzymania i rozbiórki wszelkich obiektów budowlanych, w tym dróg publicznych/oprócz dróg wojewódzkich i krajowych, z wyłączeniem spraw, które w ustawie zostały powierzone wojewodzie.

Nie wszyscy interesanci posiadają  wiedzę   o tym,   że w sprawach możliwości realizacji inwestycji budowlanej i zasadach  realizacji  tej inwestycji decyduje zgodnie z ustawą z dnia 27 marca 2003r.o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym  /Dz.U.2015.199 tj./wyłącznie wójt , burmistrz  poprzez wydanie decyzji ustalającej  warunki zabudowy /w przypadku braku obowiązującego na  danym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego/. Uchwalony i ogłoszony plan miejscowy  jest aktem prawa miejscowego i stanowi podstawę wszelkich działań inwestycyjnych na danym terenie. Postępowanie  zatem dotyczące  budowy jest postępowaniem  niejako dwuetapowym.

Brak posiadania przez inwestora  ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzonej inwestycji bądź niezgodność jej z ustaleniami obowiązującego planu miejscowego powoduje  brak możliwości  udzielenia  pozwolenia na budowę przez starostę.

Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane od chwili wejścia w życie była wielokrotnie nowelizowana. Kolejne zmiany miały zdaniem autorów nowelizacji uprościć procedury administracyjne, doprecyzować przepisy związane z procesem budowlanym, jak i kompetencjami organów administracji publicznej.  Od dnia 11 lipca 2003r. -ustawą z dnia 27 marca 2003r.  w  kolejnej zmianie ustawy Prawo budowlane, porozumienia zawarte z Zarządami Gmin na mocy ,których gminy wykonywały zadania z zakresu budownictwa wygasły w dniu 31 grudnia 2003r.  W myśl art. 82a ustawy  z dnia 27 marca 2003r. Starosta nie może powierzyć gminom  w drodze porozumienia spraw z zakresu swojej właściwości jako organu administracji architektoniczno-budowlanej. Przepisu art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. –o samorządzie powiatowym /Dz. U.2001r. Nr 142 poz. 1592 oraz z 2002r. nr 23 poz. 220,nr 60 poz. 558 nr 113 poz. 984 i nr 153 poz. 1271/ nie stosuje się.

Pełną informację o  sprawach  z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej  potencjalny inwestor może uzyskać na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Radomiu jak i  bezpośrednio  w wydziale  w godzinach  pracy. tj.  od  wtorku do czwartku w godzinach od 7.30-15.30 ,poniedziałek od  7.30 – 16.00 ,piątek  od 7.30 – 15.00. Wydział Budownictwa i Architektury  posiada opracowane  druki  niezbędne do spraw, stanowią one  ułatwienie dla  inwestorów. Są to druki  opracowane i zatwierdzone rozporządzeniami  przez ustawodawcę , jak i druki opracowane  w wydziale. Wszystkie druki  dostępne są   poprzez stronę internetową  starostwa. Wydział Budownictwa i Architektury  stara się załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.

Pracownicy przejawiają duże zaangażowanie wobec wszystkich petentów. W okresie wiosna –lato, jak i jesień – zima  ostatnio nie ma różnicy w ilości spraw wpływających do wydziału. Jest faktem, że za stronę merytoryczną rozwiązań projektowych odpowiada  projektant, ale  to organ administracji architektoniczno-budowlanej zobligowany jest przepisem prawa budowlanego, sprawdzić przedłożony projekt pod względem kompletności. A zdarza się i to nader często ,że przedłożony do zatwierdzenia projekt zawiera szereg nieprawidłowości, które skutkują nałożeniem  na  inwestora obowiązku ich usunięcia.   Obowiązek ten  jest formą postanowienia, które określa termin wykonania.  W takim przypadku   następuje wydłużenie terminu  załatwienia sprawy nie  z winy  organu lecz z winy inwestora.

Starosta Radomski  załatwia   sprawy  z zakresu  administracji architektoniczno-budowlanej z terenu miasta, miast gmin i gmin  ogółem 13 jednostek  tj.

Miasto Pionki

Miasto Gmina Iłża

Miasto Gmina Skaryszew

Gmina Jastrząb

Gmina Jedlnia – Letnisko

Gmina Jedlińsk

Gmina Gózd

Gmina Kowala

Gmina Pionki

Gmina Przytyk

Gmina Wierzbica

Gmina Wolanów

Gmina Zakrzew

W ostatnim czasie zaobserwować można minimalne zmniejszenie ilości udzielanych pozwoleń na budowę nowych obiektów budowanych od podstaw. Znacznie więcej jest rozbudów poprzez dobudowę lub nadbudowę. Znaczną ilość stanowią również adaptacje  budynków, w dotychczasowym użytkowaniu jako  budynki gospodarcze, z projektowaną zmianą na cele mieszkalne. Nie można nie zauważyć zwiększenia w realizowaniu inwestycji gminnych takich jak: sieć kanalizacji sanitarnej, wodociągowej czy inwestycji drogowych.

Brak planów miejscowych na znacznym terenie powiatu radomskiego, a rozstrzyganie spraw możliwości budowy poprzez decyzje o ustaleniu warunków zabudowy, powodować może konflikty pomiędzy właścicielami działek, będącymi często rolnikami, a nowymi właścicielami zamierzającymi realizować budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne nabywającymi nieruchomości będące w dotychczasowym użytkowaniu ściśle rolniczym. Kłóci się to z pewnością z typowym budownictwem zagrodowym, nie w sensie zakłócenia ładu przestrzennego, lecz mogących pojawić się uciążliwości związanych przykładowo z hodowlą trzody chlewnej nie tylko na wielka skalę. Nasuwa się więc pytanie - gdzie jak nie na obszarze wiejskim rolnik ma realizować swoje zamierzenie inwestycyjne?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego poprzedzony inwentaryzacją urbanistyczną,  poprzez swoje ustalenia, pozwoliłby  niejako na  kompromis w  zakresie budownictwa zarówno zagrodowego jak i mieszkaniowego  jednorodzinnego . Od dłuższego czasu zaobserwować można, że mieszkańcy miasta Radomia budują budynki w większości mieszkalne na terenach okolicznych gmin takich jak: Kowala, Jastrzębia Zakrzew, Wolanów, Przytyk. Za takim zjawiskiem przemawia atrakcyjność terenu, mniejsze podatki jak i powierzchnia działki. A zielonym światłem dla lokalizowania budownictwa mieszkaniowego jest z pewnością położenie i dojazd do działek. Komfort dojazdu na pewno jest czynnikiem zachęcającym do realizacji swojego zamierzenia inwestycyjnego. Zarówno powiat radomski, jak i gminy na terenie powiatu, ulepszają drogi, które z całą pewnością, mają wpływ na ruch budowlany, a co za tym idzie i na wysokość podatków, które zasilają gminne kasy. Uzbrojenie terenu w sieć kanalizacji sanitarnej, wodociągowej ,gazowej czyni tereny gmin atrakcyjnymi dla potencjalnych inwestorów budownictwa mieszkaniowego, ale także produkcji i usług, co niewątpliwie pozwala minimalizować wskaźnik bezrobocia. Zachęcam do inwestowania na terenie powiatu radomskiego jak i do kierowania pytań z zakresu, należącego do wydziału, gdzie potencjalny inwestor uzyska pełna informacje.

Aktualności

  • 2021.08.25

    Zapraszamy na sentymentalną podróż w czasie!

    Już od najbliższego piatku, 27 sierpnia w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży można oglądać wystawę zdjęć dawnej Iłży.

  • 2021.08.24

    O strefie ciszy w Jagodnie oraz inwestycjach powiatu

    W poniedziałek, 23 sierpnia o godz. 10 rozpoczęła się kolejna, 23 sesja Rady Powiatu Radomskiego. Radni przegłosowali szereg uchwał, dotyczących m.in. działań nadzoru wodnego, zmiany w sieci powiatowych szkół średnich czy pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Przyjęto również informację o wykonaniu planu finansowego dwóch powiatowych szpitali w Pionkach oraz Iłży. Najwięcej emocji wzbudził projekt uchwały, skierowany do Rady przez grupę wędkarzy, dotyczący ponownego ustanowienia tzw. strefy ciszy na zalewie Jagodno.

     

  • 2021.08.20

    Koperta Życia dla mieszkańców Powiatu Radomskiego

    Powiat Radomski rozpoczął program Kopreta Życia. Koperty są dostępne w Starostwie Powiatowym w Radomiu.

  • 2021.08.13

    Ponad 800 tys. złotych na wsparcie niepełnosprawnych

    Ponad 800 000 złotych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2021 r. pozyskało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu.

  • 2021.08.09

    Udany Jarmark Sztuki Ludowej w Iłży

    Wielbiciele sztuki ludowej, ale także odwiedzający Iłże turyści mogli podziwiać piękne i niepowtarzalne wyroby twórców ludowych. W niedzielę na Przystani w Iłży, pod patronatem starosty radomskiego Waldemara Trelki, odbył się XXVI Jarmark Sztuki Ludowej zorganizowany przez Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży.

  • 2021.08.07

    Siódemka w Podobłoczach po raz piąty

    W sobotę, 7 sierpnia, w pięknych okolicznościach przyrody na Wzgórzu Zamkowym  w Iłży, odbył się po raz piąty bieg „Siódemki w Podobłoczach”. Wydarzenie sportowe patronatem honorowym objął starosta radomski Waldemar Trelka, który osobiście dopingował zawodników, a na mecie wręczał im zasłużone medale i statuetki.

     

  • 2021.08.05

    Akcja „Pogodne Lato” rozpoczeta

    43 dzieci z powiatu radomskiego wyjechało na bezpłatny, dwutygodniowy obóz wypoczynkowy do stanicy harcerskiej Chorągwi Mazowieckiej  ZHP w Gorzewie w ramach programu profilaktycznego „Pogodne Lato”.

     

  • 2021.08.02

    Ogromny sukces zespołu „Domino”

    Grupa teatralna „Domino” z Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu   Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

  • 2021.07.27

    Powiat Radomski składa trzy wnioski do Programu Inwestycji Strategicznych

    Starosta radomski Waldemar Trelka poinformował we wtorek, 27 lipca, że samorząd Powiatu Radomskiego złoży trzy wnioski do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zakładają one przebudowę ponad 20 kilometrów dróg powiatowych, montaż Odnawialnych Źródeł Energii w budynkach należących do powiatu, a także cyfryzację administracji, umożliwiającą m.in. załatwianie spraw urzędowych przez internet bez konieczności wizyty osobistej.

  • 2021.07.18

    XXVII Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki

    W ostatni weekend pod patronatem honorowym Starosty Radomskiego odbył się XXVII Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Impreza promująca dorobek artystyczny  wybitnego twórcy ludowego, zgromadziła na iłżeckiej przystani rzeszę miłośników folkloru.

    W festiwalowym konkursie  wystąpiło 250 wykonawców reprezentujących 35 podmiotów scenicznych: kapele ludowe, zespoły śpiewacze oraz solistów.

Kalendarium

«sierpień2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

  • tel. +48 48 365 58 01
  • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

  • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
  • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
  • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

  • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
    38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
  • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
    98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
  • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
    71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
  • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
    52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
  • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
    92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
  • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
    76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.