Zadania z zakresu Geodezji i kartografii realizuje Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości. Wydział prowadzi jeden z najważniejszych rejestrów publicznych dotyczących ewidencji gruntów i budynków dla powiatu radomskiego. W rejestrze tym znajdują się informacje na temat działek ewidencyjnych, budynków i lokali położonych na terenie powiatu radomskiego oraz dane dotyczących ich właścicieli (a w przypadku braku danych o właścicielach, danych osób i jednostek organizacyjnych, które tymi nieruchomościami władają). Rejestr ten jest odzwierciedleniem aktualnego stanu prawnego dotyczącego danej nieruchomości, zawiera dane wynikające z tytułów własności, ma charakter deklaratoryjny, co znaczy, że nie kształtuje nowego stanu prawnego nieruchomości, a jedynie potwierdza stan prawny zaistniały wcześniej.
Prawo do gruntów, budynków i lokali osób i jednostek organizacyjnych będących właścicielami nieruchomości lub innymi podmiotami wpisanymi do ewidencji uwidacznia się na podstawie:
- wpisów dokonywanych w księgach wieczystych,
- prawomocnych orzeczeń sądowych,
- umów zawartych w formie aktu notarialnego,
- ostatecznych decyzji administracyjnych itp.
Na podstawie zasobów tego rejestru, osobom zainteresowanym, wydawane są wypisy i wyrysy służące do założenia dla nieruchomości księgi wieczystej, do sporządzania aktów notarialnych, czy złożenia wniosków do ARMiR o dopłaty itp. Prowadzone w wydziale mapy, rejestry i bazy danych wspomagają ochronę prawa własności oraz postępowania sądowe i administracyjne związane z nieruchomościami, nadzorem budowlanym, czy ochroną środowiska i dziedzictwa kulturowego.
W ramach działania wydziału jest również prowadzenie Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz narad koordynacyjnych. Do zadań Powiatowego Ośrodka Dokumentacji należy m.in.: utrzymanie systemu informatycznego obsługującego bazy danych ewidencyjnych oraz operatu ewidencyjnego w stanie aktualności, a także ich archiwizacja i udostępnianie.
W wydziale prowadzi się geodezyjną ewidencję sieci uzbrojenia terenu i koordynuje się usytuowanie projektowanych branżowych sieci uzbrojenia terenu.
Wydział wykonuje również zadania wynikające z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, w szczególności wyłączenia gruntów rolnych z produkcji oraz rekultywacją gruntów zdewastowanych przez działalność człowieka. Wyłączenie gruntu rolnego z produkcji jest konsekwencją przeznaczenia w planie zagospodarowania przestrzennego gruntów na cele nierolnicze i ma zastosowanie do terenu położonych w terenów administracyjnych gmin wiejskich.
Rekultywacja gruntów ma za zadanie przywrócenie wartości użytkowej glebom. Na terenie powiatu radomskiego rekultywacja przeprowadzana jest na gruntach na których miało miejsce wydobywanie piachu lub żwiru. Tereny takie najczęściej są rekultywowane w kierunku wodno-leśnym, poprzez tworzenie zbiorników wodnych i sadzenie drzew.
W wydziale wykonywane są także zadania wynikające z ustawy o gospodarce nieruchomościami.