Kultura

Breadcrumbs

Treść strony

KULTURA W PIGUŁCE


Powiat radomski kojarzy się z wieloma wyjątkowymi i niepowtarzalnymi imprezami handlowymi i kulturalnymi, często o wielowiekowej tradycji. Jedną z nich są skaryszewskie „Wstępy” – targi końskie odbywające się w pierwszy poniedziałek i wtorek Wielkiego Postu. Przywilej organizacji targów sięga XV w. Od dziesięcioleci przybywają na nie, obok polskich hodowców, kupcy z Włoch, Niemiec oraz liczna grupa turystów.


Równie barwną imprezą jest tradycyjny obrzęd „Ścięcia Śmierci”, który odbywa się wraz z nadejściem wiosny w Jedlińsku. Osada posiadała niegdyś prawa miejskie, a także cenione prawo miecza. Ten unikalny obrzęd przyciąga każdego roku nie tylko mieszkańców Jedlińska, lecz także liczne grono zainteresowanych z całego kraju.


Bogatą tradycję życia kulturalnego kontynuuje Iłża. W miejscowym Domu Kultury działają zespoły artystyczne i liczne koła zainteresowań. W ostatnich latach ponadregionalną rangę zdobyły imprezy: „Dni Leśmianowskie”, „Spotkania z Balladą” oraz „Turniej rycerski na zamku w Iłży”. Ta pierwsza jest jedną z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie, a powstała, aby nie zaginęła pamięć o „iłżeckim wątku” w literackiej biografii poety, który szczególnie upodobał sobie to malownicze miejsce. Innym spośród wielu wydarzeń, które również na stałe wpisały się w kalendarz imprez powiatowych, są organizowany na zalewem w Domaniowie Festyn Rodzinny „Powitanie Lata”, a także plenerowa impreza „Apetyt na Gombrowicza”.

Placówki Kultury

Gmina Gózd

Świetlice wiejskie w miejscowościach: Budy Niemianowskie, Podgóra, Drożanki, Gózd, Kiedrzyn, Grzmucin, Klwatka Królewska, Kłonówek Wieś, Kuczki Kolonia, Kłonów, Wojsławice. Placówki wyposażone są w stoły do bilarda i tenisa, telewizory, komputery z dostępem do Internetu, gry planszowe, materiały plastyczne i sportowe.

Ze świetlic mogą korzystać dzieci, młodzież i dorośli przez pięć dni w tygodniu. Opiekunami świetlic sa osoby zatrudnione przez Urząd Gminy zaś koordynatorem jest Weronika Foltyn -Dudziak zatrudniona w świetlicy wiejskiej w Goździe ul. Lekarska 4 48 320 -21 - 34. Działalność świetlicy polega na organizowaniu wolnego czasu dzieciom i młodzieży poprzez prowadzenie praktyczno-teoretycznych zajęć plastycznych, kulinarnych, sportowych, krajoznawczych. Uczestnicy zajęć - zwłaszcza dzieci- zdobywają umiejętności przydatne w codziennym życiu, umacniają wiarę we własne siły i możliwości, uczą się samodzielności.  Instytucja posiada konto na portalu społecznościowym facebook.

 

Gmina Iłża
Dom Kultury - Iłża, os. Staszica 13, tel. 616-31-08


Gmina Jedlińsk
Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej - Jedlińsk, ul. Krótka 1 tel. 321-30-52 - placówka prowadzi działalność artystyczną, edukacyjną, sportową, a także działalność w zakresie upowszechniania kultury, co daje możliwość pełnego rozwoju społeczno-kulturalnego mieszkańców gminy Jedlińsk. Szeroka formuła programowa oraz otwarcie na zmieniającą się rzeczywistość sprawiają, że Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej jest miejscem wielu interesujących wydarzeń, przedsięwzięć i zajęć.Prowadzone są zajęcia plastyczne, muzyczne, wokalne, teatralne i taneczne.

W skład Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku wchodzą następujące placówki:

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jedlińsku - placówka organizuje różnego rodzaju imprezy sportowe i kulturalne takie jak: turnieje piłkarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, turnieje siatkówki plażowej, a także rozgrywane są mecze piłkarskie. Ośrodek dysponuje bazą noclegową w domkach letniskowych, mogących jednorazowo pomieścić 50 osób. Ponadto do dyspozycji są: boiska do piłki nożnej, plażowej piłki siatkowej, kompleks boisk Orlik 2012, plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu.

Świetlica w Lisowie - jej zadaniem jest organizacja czasu wolnego, rozwoju zainteresowań plastycznych, manualnych i sportowych. Wieloletnią tradycją działalności świetlicy jest impreza plenerowa związana z Nocą Świętojańską zwana "Sobótką".

Świetlica w Ludwikowie - powstała latem 1976, świetlica skupia dzieci, młodzież,a także dorosłych mieszkańców wokół zajęć, które realizowane są w placówce. Przy świetlicy działa Zespół Ludowy "Czerwone Korale", a główną imprezą realizowaną przez placówkę jest "Święto Pieczonego Ziemniaka". Godziny otwarcia placówki dopasowane są do potrzeb dzieci i młodzieży w zależności od pór roku. W okresie zimowym czynna jest w: środa - piątek 16.30 - 20.30, sobota 14.00 - 18.00.

Świetlica w Bierwieckiej Woli - zaczęła funkcjonować w 2012 roku, jej celem jest zaspokojenie potrzeb kulturalnych i aktywizacja lokalnej społeczności. Powstanie placówki przyczyniło się do poprawy jakości zycia mieszkańców Bierwieckiej Woli, powstał bowiem zespół gospodyń wiejskich "Wólczanki". Placówka jest czynna w środy i czwartki od 16.00 do 20.00, w piątek od 13.30 do 20.00, a w sobotę od 12.00 do 17.30.

Świetlica w Mokrosęku - podobnie jak i pozostałe świetlice funkcjonujące na terenie Gminy Jedlińsk zapewnia dzieciom i młodzieży wszelkiego rodzaju zajęcia w czasie wolnym. Umożliwia wszechstronny rozwój organizując zajęcia plastyczne, warsztaty  i gry dydaktyczne. Świetlica otwarta jest w środę od 16.20.30 oraz od czwartku do soboty w godzinach od 14.00 do 18.30.  

Świetlica w Nowych Zawadach - otwarta 1 grudnia 2015 roku; jest głównym ośrodkiem życia kulturalnego wsi. Stanowi miejsce twórczości dzieci, młodzieży i dorosłych. Zakres organizowanych zajęć i wydarzeń dostosowana jest do lokalnego środowiska w szczególności do osób do niej uczęszczających. Placówka jest czynna od środy do piątku w godzinach od 15.00 do 19.30 a w sobotę od 13.00 do 17.30.

Świetlica w Piastowie - została otwarta w 2015 roku, a jej działalność oparta jest na stałych zajęciach oraz organizowaniu czasu wolnego. Jest miejscem spotkań lokalnej społeczności. Do imprez organizowanych przez placówkę należą m.in. piknik integracyjny "Święto Karpia", dzień kobiet, dzień dziecka itp. Placówka jest czynna od środy do soboty w godzinach od 14.00 do 18.30. 

Gmina Jastrzębia

Gminna Biblioteka Publiczna

Jastrzębia 119 26-631 Jastrzębia

Tel.: 48/384-71-74  gbpjastrzebia.naszabiblioteka.com

Godziny otwarcia: Poniedziałek – Środa 7:30 - 15:30; Czwartek- Piątek 10:00 - 18:00

Istnieją trzy filie biblioteczne na terenie gminy: Lesiów, Mąkosy Stare i Bartodzieje.

Biblioteka służy rozwijaniu potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców gminy, upowszechnianiu wiedzy i nauki, rozwijaniu kultury.

Do podstawowych zadań biblioteki w szczególności należy:

1. gromadzenie, opracowanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych i samokształceniowych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dokumentujących dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy regionu.

2. udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz,

3. prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej

4. organizowanie i prowadzenie różnych form pracy z czytelnikiem, służących popularyzacji książki, sztuki i nauki oraz upowszechnianiu dorobku kulturalnego gminy.

5. tworzenie i udostępnianie baz danych katalogowych

6. współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami, organizacjami i towarzystwami w zakresie rozwijania i zaspokajania potrzeb oświatowych i kulturalnych mieszkańców gminy

7. doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej.

 

Gmina Jedlnia-Letnisko

 Dom Formacji i Kultury "Przystań" im ks. Bpa Stefana Siczka  - ul. Wojciechowskiego , 26-630 Jedlnia-Letnisko

Gmina Kowala

Świetlica Środowiskowa "Szansa" 26-624 Kowala 105 A - placówka wsparcia dziennego z elementami socjoterapii, jej celem jest podejmowanie działań opiekuńczo-wychowawczych nad dziećmi i młodzieżą poprzez wspieranie ich rozwoju oraz eliminowanie zaburzeń zachowania. Opiekunem świetlicy jest Joanna Jaśkiewicz.

Świetlica wiejska Słoneczko w Trablicach - Trablice 76F,26-624 Kowala - świetlica zapewnia dostęp do zajęć ujawniających i rozwijających zainteresowania dzieci i młodzieży w takich formach jak: zajęcia plastyczne, warsztaty, gry stolikowe, wycieczki piesze i rowerowe it.; placówka organizuje różnego typu imprezy dla mieszkańców wsi, współpracuje z radą sołecką oraz organizacjami działającymi na terenie gminy Kowala i środowiskiem lokalnym. Opiekunem jest Katarzyna Szczepanik

Świetlica wiejska w Kosowie - 26-624 Kowala; podobnie jak świetlica w Trablicach zachęca młodzież i dzieci do rozwijania własnych zdolności i zainteresowań, organizuje wszelkiego rodzaju wydarzenia zarówno sportowe jak i kulturalne przyczyniając się do integracji lokalnego środowiska. opiekunem jest Marta Kamińska.
 

Miasto Pionki
Miejski Ośrodek Kultury - Pionki, ul. Radomska 1, tel. 612-51-25; mok@mokpionki.org;      http://mokpionki.org

Galeria FORMAT MOK - Pionki, pl. Konstytucji 3 Maja 12, tel. 384-81-68

Centrum Aktywności Lokalnej - Pionki, ul. Zakładowa 5, tel. 48 377 70 51 fax. 48 377 70 53  kontakt@cal.pionki.pl

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Oddział powiatowy - jest pozarządowym stowarzyszeniem pożytku publicznego którego celem jest: m.in. zapobieganie umieszczaniu dziecka poza rodziną, zapobieganie patologiom w rodzinie, ochrona i promowanie praw dziecka. Kontakt: ul. Leśna 7, 26-670 Pionki, tel.: 48 612-43-26 email: tpdpionki@wp.pl

 

Gmina Skaryszew
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury - Skaryszew, ul. Słowackiego 5, tel. 610-30-29

 

Gmina Wierzbica
Gminny Ośrodek Kultury - Wierzbica, ul. Krasickiego 27, tel. 618-20-11

 

Gmina Wolanów
Gminne Centrum Kultury w Wolanowie ul. Radomska 20, 26-625 Wolanów tel. 618-60-51 wew. 57; gck@wolanow.pl

Świetlica w Mniszku - Mniszek 85 26-625 Wolanów

Świetlica w Strzałkowie - Strzałków 85 26-625

 

Gmina Pionki

Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni im. Ks. Józefa Gackiego, Jedlnia 76B 48 612-71-70

 

 

 

 

 

Aktualności

  • 2021.08.25

    Zapraszamy na sentymentalną podróż w czasie!

    Już od najbliższego piatku, 27 sierpnia w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży można oglądać wystawę zdjęć dawnej Iłży.

  • 2021.08.24

    O strefie ciszy w Jagodnie oraz inwestycjach powiatu

    W poniedziałek, 23 sierpnia o godz. 10 rozpoczęła się kolejna, 23 sesja Rady Powiatu Radomskiego. Radni przegłosowali szereg uchwał, dotyczących m.in. działań nadzoru wodnego, zmiany w sieci powiatowych szkół średnich czy pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Przyjęto również informację o wykonaniu planu finansowego dwóch powiatowych szpitali w Pionkach oraz Iłży. Najwięcej emocji wzbudził projekt uchwały, skierowany do Rady przez grupę wędkarzy, dotyczący ponownego ustanowienia tzw. strefy ciszy na zalewie Jagodno.

     

  • 2021.08.20

    Koperta Życia dla mieszkańców Powiatu Radomskiego

    Powiat Radomski rozpoczął program Kopreta Życia. Koperty są dostępne w Starostwie Powiatowym w Radomiu.

  • 2021.08.13

    Ponad 800 tys. złotych na wsparcie niepełnosprawnych

    Ponad 800 000 złotych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2021 r. pozyskało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu.

  • 2021.08.09

    Udany Jarmark Sztuki Ludowej w Iłży

    Wielbiciele sztuki ludowej, ale także odwiedzający Iłże turyści mogli podziwiać piękne i niepowtarzalne wyroby twórców ludowych. W niedzielę na Przystani w Iłży, pod patronatem starosty radomskiego Waldemara Trelki, odbył się XXVI Jarmark Sztuki Ludowej zorganizowany przez Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży.

  • 2021.08.07

    Siódemka w Podobłoczach po raz piąty

    W sobotę, 7 sierpnia, w pięknych okolicznościach przyrody na Wzgórzu Zamkowym  w Iłży, odbył się po raz piąty bieg „Siódemki w Podobłoczach”. Wydarzenie sportowe patronatem honorowym objął starosta radomski Waldemar Trelka, który osobiście dopingował zawodników, a na mecie wręczał im zasłużone medale i statuetki.

     

  • 2021.08.05

    Akcja „Pogodne Lato” rozpoczeta

    43 dzieci z powiatu radomskiego wyjechało na bezpłatny, dwutygodniowy obóz wypoczynkowy do stanicy harcerskiej Chorągwi Mazowieckiej  ZHP w Gorzewie w ramach programu profilaktycznego „Pogodne Lato”.

     

  • 2021.08.02

    Ogromny sukces zespołu „Domino”

    Grupa teatralna „Domino” z Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu   Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

  • 2021.07.27

    Powiat Radomski składa trzy wnioski do Programu Inwestycji Strategicznych

    Starosta radomski Waldemar Trelka poinformował we wtorek, 27 lipca, że samorząd Powiatu Radomskiego złoży trzy wnioski do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zakładają one przebudowę ponad 20 kilometrów dróg powiatowych, montaż Odnawialnych Źródeł Energii w budynkach należących do powiatu, a także cyfryzację administracji, umożliwiającą m.in. załatwianie spraw urzędowych przez internet bez konieczności wizyty osobistej.

  • 2021.07.18

    XXVII Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki

    W ostatni weekend pod patronatem honorowym Starosty Radomskiego odbył się XXVII Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Impreza promująca dorobek artystyczny  wybitnego twórcy ludowego, zgromadziła na iłżeckiej przystani rzeszę miłośników folkloru.

    W festiwalowym konkursie  wystąpiło 250 wykonawców reprezentujących 35 podmiotów scenicznych: kapele ludowe, zespoły śpiewacze oraz solistów.

Kalendarium

«sierpień2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

  • tel. +48 48 365 58 01
  • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

  • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
  • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
  • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

  • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
    38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
  • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
    98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
  • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
    71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
  • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
    52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
  • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
    92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
  • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
    76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.