Sport w powiecie radomskim
Siła w UKS-ach
Popularyzacja sportu wśród mieszkańców to jedno z istotnych zadań powiatu. Od reformy administracyjnej w 1999 roku Starosta prowadzi także nadzór nad stowarzyszeniami sportowymi, które mają siedzibę w powiecie radomskim. Czuwa nad zgodnością ich działania z obowiązującymi przepisami oraz statutem klubu. Są to uczniowskie kluby sportowe – obecnie 56 oraz stowarzyszenia kultury fizycznej nieprowadzące działalności gospodarczej – 54. Głównymi ich założeniami jest planowanie i organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie i rozwijanie rekreacji i rehabilitacji ruchowej, turystyki krajoznawczej oraz innych form aktywnego wypoczynku. Miłośnicy sportu chętnie uczestniczą w treningach m. in. w sekcjach judo, zapasów, lekkiej atletyki czy tenisa stołowego.
19 klubów sportowych reprezentuje powiat w rozgrywkach piłki nożnej w ligach „okręgowych”. Natomiast uczniowskie kluby sportowe (UKS) i ich działalność są ukierunkowane na wychowanie młodzieży poprzez sport
i kulturę fizyczną. Rola nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów uks-ów polega także na wyłanianiu młodych talentów i dalszym ich szkoleniu. Najwięcej uczniowskich klubów sportowych uczestniczy w zawodach szkolnych, powiatowych i wojewódzkich. Powiat radomski wspiera uks-y zarówno finansowo jak i rzeczowo (trofea, dyplomy, nagrody rzeczowe, materiały promocyjne) oraz udziela wskazówek i porad merytorycznych.
Wsparcie z powiatu
Corocznie w budżecie powiatu zarezerwowane są środki finansowe, które w formie dotacji przekazywane są klubom sportowym na realizację różnych wydarzeń sportowych. Są to m.in.: Międzypowiatowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców, Cross Rowerowy po Puszczy Kozienickiej, Czwartki lekkoatletyczne dla dzieci i młodzieży, Turniej Finałowy Powiatowej Ligi Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Starosty Radomskiego, Powiatowy Turniej Plażowej Piłki Siatkowej Mężczyzn, Rajd po Ziemi Radomskiej czy zmaganie w Wake Board na domaniowskim zalewie oraz wiele innych lokalnych zawodów sportowych.
Mistrzowie zapasów i karate
Nasi reprezentanci odnoszą sukcesy nie tylko na poziomie województwa, ale także na szczeblu centralnym i na arenach międzynarodowych. Prym wiodą pionkowscy karatecy – zawodnicy koreańskiego Tang Soo Do i Teakwondo, kick boxingu oraz tancerze Boogie – Woogie. Dumni jesteśmy również z zapaśników z Wierzbicy, judoków ze Skaryszewa i Kowali, lekkoatletów
z Jedlińska i Jedlni-Letnisko oraz siatkarzy z Wolanowa i Przytyka.
Sport w powiecie to również infrastruktura, która jest ciągle modernizowana. Amatorzy ruchu mają do dyspozycji m.in.: 11 stadionów, 26 boisk wielozadaniowych, 9 kortów tenisowych, 7 hal sportowych, 31 sal gimnastycznych, 2 lodowiska, 2 strzelnice, ściankę wspinaczkową oraz siłownię na świeżym powietrzu.
Na stadionie i w świetle jupiterów
Aktywizację i promocję sportu w naszym powiecie wspiera także Powiatowa Rada Sportu pod kierownictwem Ryszarda Kośca. Podsumowuje osiągnięcia naszych zawodników, określa kierunki rozwoju sportu oraz współorganizuje konkurs starosty na najlepszego sportowca. W tym roku będzie to już VII edycja, której podsumowanie odbędzie się podczas uroczystej gali w marcu 2016 r. Jest to doskonała okazja do integracji lokalnej sportowej społeczności, którą zaszczycali już m.in.: Irena Szewińska, Erwina Ryś-Ferens, Ryszard Szurkowski, Andrzej Supron oraz Edward Skorek. Naszą ambicją jest, aby na przyszłorocznej gali pojawił się mistrz olimpijski Paweł Nastula.