Zdrowie

Breadcrumbs

Treść strony

Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Na mocy normatywów wprowadzonych w życie w całym kraju, z dniem 1 stycznia 1999 r. Starostwo Powiatowe w Radomiu przejęło od władz wojewódzkich nadzór nad samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej. Oprócz obowiązku świad-czenia usług medycznych i utrzymania infrastruktury technicznej służącej temu celowi, powiat przejął także długi wszystkich placówek medycznych na swym terenie, sięgające w sumie 4 mln zł. Rada Powiatu Radomskiego stała się też organem założycielskim dla Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Iłży i Pionkach, posiada-jących charakter szpitali rejonowych.


Właśnie sprawa bytu, funkcjonowania i groźby likwidacji obu wspomnianych pla-cówek leczenia zamkniętego, stała tematem najważniejszym i budzącym największe emocje społeczne w sferze ochrony zdrowia. Mające miejsce w 2000 r. radykalne obni-żenie wielkości dla placówek zdrowia sprawiło, iż budżet szpitala w Iłży obniżył się o 5,5%, a budżet szpitala w Pionkach aż o 52,7% (podpisano kontrakt jedynie na pół ro-ku). Według wskaźników Światowej Organizacji Zdrowia na 10 tys. mieszkańców win-no przypadać 40 łóżek szpitalnych, tymczasem na terenie powiatu radomskiego brako-wało aż 111 tzw. ostrych łóżek. Pomimo tego już po pierwszym roku działalności pod nadzorem władz powiatowych i pomimo redukcji długów, pojawiła się groźba za-mknięcia szpitala w Pionkach. Oficjalnym i zarazem najważniejszym powodem plano-wanej likwidacji była konieczność zredukowania statystycznego nadmiaru wolnych łóżek w lecznicach znajdujących się na terenie byłego województwa radomskiego. Mieszkańcy Pionek zebrali pod petycją w obronie szpitala 12 tys. podpisów, a także nagłośnili sprawę w mediach. Sprawiło to, iż wiosną 2000 r. Rada Mazowieckiej Kasy Chorych zgodziła się na podpisanie rocznego kontraktu z pionkowskim szpitalem, ale tylko na 75% procent świadczeń zawartych w promesie.


We wrześniu 2000 r. Regionalny Komitet Sterujący przyznał fundusze na reali-zację programów restrukturyzacyjnych placówek ochrony zdrowia w województwie mazowieckim. W projektach uwzględniono programy uzdrowienia sytuacji szpitali w Pionkach i Iłży, dzięki czemu placówki te otrzymały środki finansowe pozwalające na częściowe wdrożenie nowych rozwiązań. Pomimo braku środków finansowych, szpitale rozpoczęły też proces podnoszenia poziomu usług świadczonych dla ludności. W 2002 r. Szpital Rejonowy w Iłży otworzył Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej dla pa-cjentów w stanie zagrożenia życia. Koszt przedsięwzięcia, wynoszący 350 tys. zł, został pokryty w przeważającej części ze środków wygospodarowanych przez szpital, uzupeł-nionych przez dotacje Starostwa Powiatowego w Radomiu, Urzędu Miasta i Gminy Iłża oraz radomskiego oddziału Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Dzięki środkom uzy-skanym z Ministerstwa Zdrowia, szpital w Iłży uruchomił też Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla osób starszych. Drogą znacznego obniżenia kosztów utrzymania szpitala stała się też inicjatywa połączenia go z Przychodnią Rejonową w Iłży, wysunięta przez władze powiatu radomskiego. Przeciwko takiemu posunięciu zaprotestowali pracownicy przychodni (obawiano się zwolnień oraz obciążenia placówki długami szpitala), na-tomiast władze Iłży zaczęły domagać się przejęcia obu placówek przez gminę. Spór rozstrzygnięto w ten sposób, że szpital iłżecki został pod opieką powiatu, połowa ma-jątku przychodni rejonowej została przekazana w formie darowizny gminie, natomiast gabinety specjalistyczne oraz pogotowie włączone organizacyjnie do szpitala. Od li-kwidacji udało się też ocalić szpital w Pionkach. W 2004 r. przeprowadzono komplek-sowy remont jego budynków, obejmujący m.in. wymianę drzwi i okien, odnowienie elewacji, odnowienie gabinetów rehabilitacyjnych, a także termomodernizację pogoto-wia ratunkowego i przychodni specjalistycznych.


Obecnie szpital w Pionkach dysponuje 135 łóżkami, a szpital w Iłży 126. Na terenie powiatu działa też 16 placówek opieki zdrowotnej, w tym m.in. Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej w Iłży, Jastrzębi, Jedlni Letnisko, Kowali, Podgajku i Wrzeszczowi (obie miejscowości w gminie Przytyk) i Wolanowie oraz Gminne Ośrodki Zdrowia w Goździe, Jedlińsku, Bierwcach i Wsoli (obie miejscowości w gminie Jedlińsk) oraz Za-krzewie. Współpracują z nimi apteki (według stanu z 2005 r. w powiecie działało ich 22).


Warto podkreślić, iż w ciągu całej omawianej dekady władze powiatowe i gminne podejmowały wiele inicjatyw na polu ochrony zdrowia ludności. Przykładowo, w 2001 r. Starostwo Powiatowe w Radomiu włączyło się w program promocji zdrowia, celem którego było zapobieganie chorobom nowotworowym u kobiet, a Samodzielny Publicz-ny Zakład Opieki Zdrowotnej w Iłży realizował program kardiologiczny i diabetolo-giczny, obejmujący pomiary ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz wagi ciała. Badania te wykonywane były bezpłatnie i bez skierowania. Podobne akcje były kontynuowane w następnych latach.


Okolice Radomia należą do obszarów o silnie rozbudowanym i dobrze funkcjonują-cym aparacie wspierania osób kalekich, samotnych i potrzebujących stałej opieki. Prace na tym polu koordynuje przede wszystkim Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, opiekujące się trzema Domami Pomocy Społecznej: w Krzyżanowicach, Jedlance (w 2005 r. przeniesiono tutaj, do całkowicie nowego obiektu, placówkę opiekuńczą funk-cjonującą dotychczas we Wsoli) oraz Wierzbicy. Placówki te posiadają dobre warunki lokalowe i bogate wyposażenie rehabilitacyjno-medyczne. Wysoki poziom prezentuje też Dom Samotnej Matki w Jasieńcu Iłżeckim. Latem 2003 r. w ostatniej z wymienio-nych miejscowości uruchomiono też Ośrodek Interwencji Kryzysowej, którego utrzy-manie wzięły na swe barki wszystkie gminy wchodzące w skład powiatu radomskiego, przy materialnym wsparciu kurii biskupiej i organizacji charytatywnych, związanych z Kościołem katolickim. W 2005 w tym samym budynku rozpoczął działalność dom dziecka, utrzymywany przez Starostwo Powiatowe w Radomiu, a prowadzony m.in. przez zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.


Nie można jednak zapominać, iż nie wszystkie inicjatywy w sferze opieki społecznej spotkały się z sympatią i poparciem mieszkańców powiatu. W roku 2000 r. silnym oporem ze strony mieszkańców Romanowa koło Jedlińska w 2000 r. spotkała się inicja-tywa Marka Kotańskiego, prezesa stowarzyszenia pomagającego osobom uzależnionym – Monar. Organizacja chciała wybudować w Romanowie ośrodek hipoterapii dla swoich podopiecznych jednak wobec zdecydowanie negatywnej postawy mieszkańców wsi musiała zrezygnować z tego przedsięwzięcia.

  • autor: Michał Chęć, Sebastian Piątkowski

Aktualności

  • 2021.08.25

    Zapraszamy na sentymentalną podróż w czasie!

    Już od najbliższego piatku, 27 sierpnia w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży można oglądać wystawę zdjęć dawnej Iłży.

  • 2021.08.24

    O strefie ciszy w Jagodnie oraz inwestycjach powiatu

    W poniedziałek, 23 sierpnia o godz. 10 rozpoczęła się kolejna, 23 sesja Rady Powiatu Radomskiego. Radni przegłosowali szereg uchwał, dotyczących m.in. działań nadzoru wodnego, zmiany w sieci powiatowych szkół średnich czy pomocy zdrowotnej dla nauczycieli. Przyjęto również informację o wykonaniu planu finansowego dwóch powiatowych szpitali w Pionkach oraz Iłży. Najwięcej emocji wzbudził projekt uchwały, skierowany do Rady przez grupę wędkarzy, dotyczący ponownego ustanowienia tzw. strefy ciszy na zalewie Jagodno.

     

  • 2021.08.20

    Koperta Życia dla mieszkańców Powiatu Radomskiego

    Powiat Radomski rozpoczął program Kopreta Życia. Koperty są dostępne w Starostwie Powiatowym w Radomiu.

  • 2021.08.13

    Ponad 800 tys. złotych na wsparcie niepełnosprawnych

    Ponad 800 000 złotych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2021 r. pozyskało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu.

  • 2021.08.09

    Udany Jarmark Sztuki Ludowej w Iłży

    Wielbiciele sztuki ludowej, ale także odwiedzający Iłże turyści mogli podziwiać piękne i niepowtarzalne wyroby twórców ludowych. W niedzielę na Przystani w Iłży, pod patronatem starosty radomskiego Waldemara Trelki, odbył się XXVI Jarmark Sztuki Ludowej zorganizowany przez Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących w Iłży.

  • 2021.08.07

    Siódemka w Podobłoczach po raz piąty

    W sobotę, 7 sierpnia, w pięknych okolicznościach przyrody na Wzgórzu Zamkowym  w Iłży, odbył się po raz piąty bieg „Siódemki w Podobłoczach”. Wydarzenie sportowe patronatem honorowym objął starosta radomski Waldemar Trelka, który osobiście dopingował zawodników, a na mecie wręczał im zasłużone medale i statuetki.

     

  • 2021.08.05

    Akcja „Pogodne Lato” rozpoczeta

    43 dzieci z powiatu radomskiego wyjechało na bezpłatny, dwutygodniowy obóz wypoczynkowy do stanicy harcerskiej Chorągwi Mazowieckiej  ZHP w Gorzewie w ramach programu profilaktycznego „Pogodne Lato”.

     

  • 2021.08.02

    Ogromny sukces zespołu „Domino”

    Grupa teatralna „Domino” z Domu Pomocy Społecznej w Wierzbicy zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu   Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.

  • 2021.07.27

    Powiat Radomski składa trzy wnioski do Programu Inwestycji Strategicznych

    Starosta radomski Waldemar Trelka poinformował we wtorek, 27 lipca, że samorząd Powiatu Radomskiego złoży trzy wnioski do rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Zakładają one przebudowę ponad 20 kilometrów dróg powiatowych, montaż Odnawialnych Źródeł Energii w budynkach należących do powiatu, a także cyfryzację administracji, umożliwiającą m.in. załatwianie spraw urzędowych przez internet bez konieczności wizyty osobistej.

  • 2021.07.18

    XXVII Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki

    W ostatni weekend pod patronatem honorowym Starosty Radomskiego odbył się XXVII Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. Impreza promująca dorobek artystyczny  wybitnego twórcy ludowego, zgromadziła na iłżeckiej przystani rzeszę miłośników folkloru.

    W festiwalowym konkursie  wystąpiło 250 wykonawców reprezentujących 35 podmiotów scenicznych: kapele ludowe, zespoły śpiewacze oraz solistów.

Kalendarium

«sierpień2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Kontakt

Uwaga! Od dnia 1 stycznia 2017 r. przy dokonywaniu zakupu/sprzedaży towarów i usług, wystawianiu bądź otrzymywaniu faktur obowiązują dane:

Nabywca: Powiat Radomski

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom

NIP: 948-26-04-208
REGON: 670223110

Odbiorca: Starostwo Powiatowe w Radomiu

ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom


Numery telefonów centrali:

  • tel. +48 48 365 58 01
  • fax +48 48 365 58 07

Bezpośrednie numery telefonów


Godziny urzędowania:

  • poniedziałek 8:00 - 16:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 8:00 - 15:30,
  • wtorek - czwartek 7:30 - 15:30; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:30 - 15:00,
  • piątek 7:00 - 15:00; Wydział Komunikacji przyjmuje petentów w godzinach 7:00 - 14:30.

Skrzynki pocztowe:


Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /spradom/skrytka


Konta bankowe

  • rachunek dochodów Skarbu Państwa (opłaty melioracyjne, użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, karty parkingowe, legitymacje osoby niepełnosprawnej i ich duplikaty):
    38 1600 1462 1839 9265 3000 0005
  • rachunek dochodów własnych (opłaty komunikacyjne i geodezyjne, karty wędkarskie, płatności za faktury):
    98 1600 1462 1821 4410 6000 0002
  • rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, dzierżawa obwodów łowieckich):
    71 1600 1462 1821 4410 6000 0003
  • opłata skarbowa za czynności urzędowe:
    52 1240 3259 1111 0010 1340 6544
  • rachunek dochodów własnych (kary pieniężne wynikające z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym):
    92 1600 1462 1821 4410 6000 0013
  • rachunek sum depozytowych (zezwolenia na zbieranie odpadów):
    76 1600 1462 1821 4410 6000 0010

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.